Stort værelse i lys og moderne lejlighed i København K, ubegrænset lejeperiode
Type: til leje
Boligtype: Værelse
Pris: 5460 kr
Depositum: 22458 kr
Størrelse: 12 m²
Værelser: 1
Postnummer: 0

Stort værelse i lys og moderne lejlighed i København K, ubegrænset lejeperiode

Vi er på jagt efter en roomie (m/k, 19-26 år) til at overtage et værelse d. 1. september i vores veletablerede bofællesskab. Lejligheden ligger på det historiske Holmen, som tidligere var militært område. I dag er Holmen et kreativt grønt åndehul i København med Det Rytmiske Musikonservatorium, Arkitektskolen, Filmskolen, Noma, Operaen, Reffen, Copenhagen Contemporary osv. Fra vores lejlighed kan man på cykel komme til Nyhavn på 10 min. Vi bor i øvrigt på 5. Sal (bygningen har elevator) med en stor vestvendt altan og har måske byens bedste udsigt over København.

Lejligheden er en fire værelses på 93 m2 med tre værelser, et stort køkkenalrum og et badeværelse. Det udlejede værelse er på ca. 12 m2 og er udstyret med radiator, et udluftningssystem (den skabslignende konstruktion til venstre for vinduet) samt en fransk altan. Værelset er umøbleret.
Køkkenalrummet er indrettet med spisebord og sofahjørne med udgang til altanen. Vi har opvaskemaskine, vaskemaskine og tørretumbler i lejligheden og et rum i kælderen til lidt ekstra opbevaring. Der er også adgang til et aflåst cykelrum og mulighed for at leje en plads i parkeringskælderen. Alt i alt en ny og lækker lejlighed fra 2014, hvor der ikke mangler noget.

Vi, Clara og Amanda, læser henholdvis (HA)psyk. På CBS og Bæredygtigt Design på AAU og er begge i starten af 20erne. Vi er rimelig meget nede på jorden, kan godt lide, at der er styr på tingene og forholdsvis rent i krogene, så vi kan slappe af med god musik, venner, madlavning og måske et glas vin på altanen. Udover at du bidrager til den hyggelige stemning, rydder du selvfølgelig op efter dig selv og gør fællesarealerne rent hver tredje uge. Vi har i øvrigt også et mål om at afholde en roomiemiddag ugentligt, hvor vi skiftes til at lave mad. Det kan sommetider være svært, når man skal have tre skemaer til at passe sammen, så nogle gange bliver det kun hver anden eller tredje uge.

Huslejen er 5.460 kr om måneden. Dertil kommer der forbrug som betales a konto. Det omfatter bl.a. wifi, el, vand og varme og ligger lige nu på 628 kr om måneden.
Depositum er 10.920 kr svarende til to måneders husleje, en måneds forudbetalt leje samt husleje inklusiv forbrug for september. Dvs. i alt 22.458 kr.

Vi har planer om at afholde samtaler i begyndelsen i uge 33. Her har du mulighed for at hilse på os og få et kig på lejligheden. Vi glæder os til at høre fra dig!