Roomie søges til stort værelse i lys lejlighed med fælles stue
KOM OG BO MED OS
Vi søger en lejer til vores lille bofællesskab på Grønnegade med overtagelse 1. april. Vi håber at du er hankøn, 23 år eller derover og studerende.
Værelset er ca. 20 kvm. og er en del af en total nyrenoveret lejlighed på 120 kvm. i alt, hvor der er køkken (med opvaskemaskine), fælles spisestue/stue, bad, 2 andre værelser og ikke mindst en kæmpe altan.
Huslejen ligger på 4.480 kr. (inkl. vand og varme), oveni kommer internet og el, derudover regner vi med at kunne få ca. 300 kr. i boligstøtte pr. person. Der er gratis vaskehus i gården.
Du kommer til at bo med Maria og Line. Maria er 26 år og er i gang med 10. semester på Oplevelsesdesign på Aalborg Universitet. Hun elsker farver og glimmer, samler på skateboards og er altid frisk på at spise hotdogs. Line er 23 år og læser Idéhistorie her i Århus. Line bager nogle sprøde boller, har flere bøger end nogen mennesker kan nå at læse på et liv og kan stå på hovedet.
Vi har en fælles rengøringsplan, en gummibåd, sæbeboblemaskiner og en sej fødselsdagshat. Vi kan lide at bo i et socialt hjem, hvor der ikke nødvendigvis er stor fest, men hvor der altid er plads til gæster og til at være sociale. Det liv, vil vi meget gerne dele med dig.
Vi vil gerne vide lidt om dig, og om du måske har et godt navn til vores nye fælles hjem.



