Vi har et værelse der mangler en ven
Hej ER DU VORES NYE ROOMMATE???!!
Først adressen er ikke Lindvedvej 77, men Lindvedhave 9. Boligen er så ny at du næsten ikke kan finde den nogen steder.
Lidt praktisk information:
Grunden til at vi søger en roommate, er da vores nuværende roommate flytter sammen med sin kæreste. Derfor har vi brug for dig, fordi vi er rigtig glade for at bo her, og vil gerne blive boende.
Vi bor i et rækkehus, hvilket betyder at der er masser af plads og (lidt) udendørsarealer. En af ulemperne er at der er meget åbent , hvilket også betyder at der er meget lyst. Huset er i to etager, med ophold, køkken (med opvaskemaskine, køleskab+fryser og ovn), vaskerum (med vaskemaskine og tørretumbler), entre og depot rum/Harry Potter rum i stuen.
På 1. sal er der 3 værelser og et stort badeværelse. Så du skal kunne holde ud at gå op af trappen, for at komme i seng. På plantegningen er værelset markeret med rødt.
Vi har også et skur med lås, hvor der er muglighed for at opbevare din cykel.
Lidt om hvor vi bor:
Vi bor i Odense Syd, hvilket betyder at der er lidt længere til Centrum, til gengæld er der 5 min. gang til busstoppestedet. 10 min. gang til Netto, 5 min. på cykel fra Højby St. Hvis du går på UNI så er det kun 20 min. på cykel, eller cirka 9 km til Enhvers akademiet og 4,5 til UCL.
For det meste plejer vi at spise og handle ind sammen, men det skal du ikke føle dig forpligtet til.
Lidt om os:
Vi hedder Nicoline og Ulrik, og vi har boet her i cirka et halvt år. Vi kommer begge to fra Sønderjylland, og har kendt hinanden siden 7. klasse. Vi er begge sociale, men har som alle andre også brug for alene tid. Vi bruger vores fritid på at snakke om sladder og andet godt.
Lidt om Nicoline:
Jeg er 20 år, og læser multimediedesign på Enhvers akademiet, og er i gang med mit 1. semester. I modsætning til Ulrik har jeg lidt mangel på energi, og nyder derfor at sove. Jeg holder af lange maratons, så længe de foregår i Netflix.
Lidt om Ulrik:
Jeg er 21, og læser folkesundhedsvidenskab på UNI, og er ligesom Nicoline i gang med mit 1. semester. Som Nicoline allerede har nævnt, har jeg lidt meget energi og overskud. Jeg kan godt lide og lave mad, hvilket betyder at det ofte er mig der laver aftensmad.
Bare stil alle de spørgsmål du har, så skal vi nok prøve at svare på dem. Glæder os til at høre fra dig
Med venlig hilsen
Nicoline & og Ulrik



