Kollektiv på Teglholmen
Hej!
Vi leder efter en tredje roommate til vores lille kollektiv på teglholmen. Lejligheden er en 4 vær. på 101 kvm med et stort åbent køkken med opvaskemaskine samt stue med altan til deling. Derudover er der et stort badeværelse med vaskemaskine og tørretumbler.
I huslejen er der regnet el, varme, vand, internet, fælles NETFLIX, fælles TV2 play og et månedligt beløb til fælles ting, såsom toilet papir og håndsæbe.
Værelset til leje er det mindste i lejligheden, så vi leder efter en som vil sætte pris på fællesskabet i det fælles rum frem for en som hellere vil sidde alene på værelset.
Da det er det mindste værelse, er der sat plads af til et skab eller andet uden for rummet som lejeren selv bestemmer over. Derudover er der også plads til at vi gør stuen fælles, dermed også med lejerens ting og sager.
Lejeperioden kan forlænges.
Du kommer til at bo sammen med Lars og Cathrine.
Lars er 30 og arbejder på plejecenter til dagligt. Han bager mange kager, hvilket kollektivet nok skal blive glade for.
Lars er kæreste med Claus som også bor i nabolaget, så der er god mulighed for pige hygge når Lars er ude!
Cathrine er 24 og har et kreativt atelier i bredgade som hun arbejder i til dagligt som art director. I weekenderne arbejder hun deltid på en vinbar, hvilket kollektivet også nok skal få gavn af. Cathrine er kærester med Mikkel, spiller ukulele og holder fisk og planter.
Vi glæder os til at høre fra jer!
Venligst Lars og Cathrine.



