FREMLEJE AF STORT VÆRELSE I ODENSE C PR. 1 AUGUST
Type: til leje
Boligtype: Værelse
Pris: 4000 kr
Depositum: 12000 kr
Størrelse: 20 m²
Værelser: 1
Postnummer: 5000

FREMLEJE AF STORT VÆRELSE I ODENSE C PR. 1 AUGUST

VÆRELSE PR. 1. AUGUST
Jeg fremlejer mit møblerede værelse i det attraktive skibhuskvarter i Odense C, da jeg skal i praktik på den Danske Ambassadei Stockholm i 6 mdr. Det drejer sig om en lejeperiode på et halvt år, nærmere bestemt perioden 1. august 2021 t.o.m. 31. januar 2022. (Bemærk, at der er tale om tidsbegrænset leje). Lejligheden ligger i cykel afstand til både universitetet, indre by og Odense banegård. Det er vigtigt for mig, at personen som overtager mit værelse kan passe godt på værelset og lejligheden mens jeg er afsted. Huslejen ligger på 4.000 pr. måned og det er med vand, varme mm. Der er mulighed for at søge om boligstøtte hvis man er berettiget, hvorfor værelset kan komme ned på en månedlig pris á 3.500 kr. Dertil kommer der kun ekstraudgifter til internet (kvartalvis) fra Yousee.
Lidt om værelset:
- Ca. 20 m2 stort
- Dejlig lyst
- Lækker altan som har eftermiddag/aftensol
- Fuldt møbleret (her med seng, spisebord)
Lidt om dig:
- Du er højst sandsynligt studerende eller skal til at påbegynde dit studie.
- Du har et ønske om at bo sammen med en roomie, og skabe et sundt socialt miljø derhjemme, hvor der er plads til at være social, men hvor man også kan respektere en lukket dør.
-Du leder efter noget midlertidigt, indtil du finder noget mere permanent. Her er det oplagt at bo i Skibhuskvarteret, specielt hvis man er ny i byen.
- Du er god til at passe på andres ting samt udvise hensyn til dine naboer.
Hvis du/I kan genkende dig/jer i ovenstående punkter, og hvis du er interesseret i at overtage mit værelse d. 1 august så kan du kontakte undertegnede.
Jeg kommer til at afholde samtaler med potentielle lejere løbende, hvorfor værelset/værelserne tilfalder dem jeg finder mest egnede til at overtage et værelse, ud fra et først til mølle princip. Huslejen står ikke til forhandling, men der er mulighed for selv at sætte sit præg på lejligheden i perioden hvor jeg er væk. Derudover forventes det, at man er i stand til at lægge et depositum svarende til tre måneders husleje, som man får tilbage i fulde ved udflytning, såfremt der ikke er nogen skader på lejligheden. Der bliver desuden udarbejdet en fremlejekontrakt, så begge parter er juridisk sikret.



Lidt om lejligheden:
- Treværelseslejlighed på 75 m2
- 2 værelser på hhv. 20 og 14 kvm. Hvert værelse har sin egen dejlige altan
- Rummeligt køkken med hårde hvidevarer (opvaskemaskine, vaskemaskine, amerikanerkøleskab)
- Kontor med mulighed for opsætning af computer, fungerer også godt som studieværelse.
- Fint badeværelse med stort spejl.
- Fælles depotrum i kælderen
- Mulighed for cykelparkering i kælderen
- Adgang til fælles vaskerum (dog har dette ikke været nødvendigt, da lejligheden selv har opvaskemaskine)
- Lækker beliggenhed, både tæt på indre by, havnen, Storms Pakhus osv.
- Der er rygeforbud i lejligheden, men der kan ryges på altanen med lukket dør
- Kommer fyldt møbleret og udstyret med køkkengrej og service, spisebord mm.