
Froggy’s Cafe
Veletableret café og aftenbar i Odense med populær brunch, rimelige priser og ofte live-musik. Studierabat gør det til et godt valg for studerende — book bord i weekenden.
Se mere
Det er ikke hver dag, vi forlader en café med følelsen af, at vi næsten ikke kunne have ønsket os mere. Men det var præcis oplevelsen efter vores besøg hos Café Unika i Odense. Her fik vi usædvanligt flot præsenteret mad, fremragende smagsoplevelser, venlig betjening og overraskende meget for pengene.
Vi besøgte Café Unika på Vestergade en torsdag i november 2026 omkring kl. 12.30. Vi var to personer og havde sat en times tid af til frokost. Det skulle vise sig at være en særdeles god beslutning.

Allerede inden man træder indenfor, skiller Café Unika sig ud. Caféen ligger tilbagetrukket fra den travle gågade i en charmerende gårdhave med brosten, grønne planter, hyggelige udendørsborde og klassiske bygninger omkring sig.
Indenfor fortsætter den gennemførte indretning. Lyse vægge, smukke lofter, store vinduer, marmorborde og elegante caféstole skaber en atmosfære, der leder tankerne hen på en moderne café i Paris.
Da vi ankom omkring kl. 12.30, var der næsten fyldt. Gæsterne var en blanding af forskellige aldersgrupper, men særligt yngre kvinder fyldte godt i lokalet. Der var både venindegrupper, småbørnsfamilier og andre, der nød deres frokost.
Stemningen var virkelig god. Man mærkede tydeligt, at det var et populært sted, hvor folk hyggede sig.
Det betød også, at støjniveauet var forholdsvis højt. Det gjorde ikke vores besøg mindre hyggeligt, men søger man en helt stille eller romantisk frokost, findes der nok mere oplagte alternativer i Odense.

Vi bestilte flere forskellige retter for at få et godt indtryk af køkkenet.
Mit eget førstevalg var Café Unikas Egg Benedict til 139 kr., og den viste sig at være noget helt særligt.
Retten blev serveret på surdejsbrød med pocherede æg, æblerøget skinke, avocado, grønne blade og en iøjnefaldende lyserød hollandaisesauce.
Præsentationen var usædvanligt flot. Den lyserøde sauce, de grønne elementer og de omhyggeligt anrettede ingredienser gjorde retten til en lille oplevelse allerede inden første bid.
Heldigvis var smagen mindst lige så imponerende.
Sammensætningen fungerede fantastisk, og det hele fremstod både friskt, velsmagende og gennemtænkt. Det er en af de bedste Egg Benedict-oplevelser, jeg har haft, og en ret jeg uden tøven ville bestille igen.

Vi nøjedes bestemt ikke med Egg Benedict.
Min medspiser bestilte en fransk omelet til 109 kr., serveret med surdejsbrød, smør, parmesan og en pikant harissa. Omeletten fik udelukkende ros. Den krydrede sauce gav retten et spændende modspil uden at overdøve de øvrige smagsindtryk.
Vi prøvede også caféens fluffy pandekager til 99 kr. med bærkompot og flødeskum. De var lækre, luftige og flot anrettet med blåbær på toppen.
Men dagens måske største overraskelse var den firkantede croissant – en såkaldt croissant cube – til 79 kr.
Den blev serveret med mascarponecreme, bær, pistacie og sirup. Præsentationen var utrolig flot og ganske anderledes end en traditionel croissant. Endnu vigtigere smagte den ganske enkelt fremragende.
Det var en af de retter, hvor man allerede efter første bid tænker, at man skal huske at bestille den igen.
Fælles for alle fire retter var, at der var tænkt over både smag, råvarer og præsentation. Café Unika lever i den grad op til sit navn.
Drikkevarerne skuffede heller ikke.
Vi bestilte en frisklavet juice med jordbær, æble og ingefær, en Earl Grey-te og en americano.
Juicen var særligt vellykket. Den blev serveret dejligt kold og havde en frisk, frugtig smag med et fint modspil fra ingefæren.
Både teen og kaffen levede også fuldt op til forventningerne.
Det er værd at fremhæve, fordi drikkevarerne nogle gange kan komme til at spille andenviolin på caféer med et ambitiøst madkort. Det var bestemt ikke tilfældet her.

Hos Café Unika bestiller og betaler man i baren.
Personligt foretrækker jeg egentlig at kunne bestille ved bordet, især når jeg besøger en café af denne kvalitet. Det er nok det eneste, jeg kunne ønske mig anderledes.
Når det er sagt, fungerede systemet virkelig godt.
Personalet var både venligt og effektivt, og selvom caféen var næsten fyldt, gik der kun omkring et kvarter, før vores mad og drikkevarer blev serveret.
Det var imponerende, ikke mindst fordi alle retterne var anrettet med så stor omhu.
Faktisk havde både præsentationen og betjeningen et niveau, der sagtens kunne minde om en rigtig god café i Paris. At levere den oplevelse til danske priser og med danske omkostninger er bestemt en præstation.
En fordel ved at betale i baren er naturligvis også, at man kan gå, når man er færdig, uden at skulle vente på regningen.

Her kommer vi til noget af det, der virkelig overraskede os.
Vi bestilte fire retter og tre drikkevarer:
Den samlede regning endte på omkring 550 kr. for to personer.
Det er efter min mening særdeles god værdi for pengene.
Ikke alene var kvaliteten høj og anretningerne flotte. Portionerne var også så generøse, at vi faktisk ikke kunne spise op, selvom vi syntes, at det hele smagte fantastisk.
Café Unika er ikke nødvendigvis stedet, hvor man får den absolut billigste frokost i Odense. Men når man sammenholder kvalitet, portionsstørrelser, service og den samlede oplevelse, er det svært at forestille sig, at man kunne få meget mere for pengene.
For studerende betyder det også, at man sagtens kan få en god caféoplevelse uden at bestille et helt brunchbord. Der er flere interessante retter på menukortet omkring 100-140 kr.

Jeg vover pelsen: Café Unika er efter min mening blandt de absolut bedste caféoplevelser i Odense – og måske den bedste i sin genre, når man tager det hele i betragtning.
Vi fik fire virkelig lækre retter, tre gode drikkevarer og en hyggelig oplevelse i smukke omgivelser. Betjeningen var hurtig og venlig, selvom caféen var næsten fuld, og regningen var overraskende rimelig.
Ja, der var et relativt højt støjniveau, og jeg ville personligt foretrække bestilling ved bordet. Men det ændrer ikke på, hvor gennemført den samlede oplevelse var.
Det var ganske enkelt en frokost, hvor vi gik derfra både mætte, imponerede og med lyst til at komme igen.
Studenterguidens karakter: 10/10
Café Unika får vores varmeste anbefaling til brunch, frokost eller en hyggelig caféoplevelse i Odense centrum.
Besøgt den 5. november 2026. Anmeldelsen bygger på vores eget besøg og vores personlige oplevelse. Priserne er fra besøgsdagen.

Veletableret café og aftenbar i Odense med populær brunch, rimelige priser og ofte live-musik. Studierabat gør det til et godt valg for studerende — book bord i weekenden.
Se mere
Joe & The Juice i Odense tilbyder friskpressede juicer, ristet sandwich og kaffe i en energisk, moderne ramme — godt til takeaway mellem forelæsninger. Tjek kædens butikssøger for aktuelle åbningstider.
Se mere
Hyggelig og central café i Odense ved Brandts Passage med overdækket gårdhave, brunch, burgers og drinks. Gratis wifi tidligere oplyst, mulig studierabat og private lokaler til mindre arrangementer.
Se mere