Menu

Byguider

Forsiden

Gode tips

Konkurrencer

Legater

Mobiler

Nyheder

Studieboliger

Studiebøger

Studiejob

Studierabatter

Tilmelding

Uddannelser

Uddannelsestest

Login



Husk mig

Nyhedsbrev

Indtast dit navn:

og din e-mail:

Tilmeld dig vores gratis nyhedsbrev herunder. Så sender vi dig studierelevante nyheder, gode tips, spændende konkurrencer og andet relevant.

Studieboliger

Find let kollegier og andre studieboliger i byerne København, Århus, Odense, Aalborg, Roskilde, Kolding, Sønderborg her.

Studiejob

Uddannelser

Nyheder

Vi er på Facebook!

Flere får en uddannelsesaftale


Publiceret mandag 12. juli 2010

I årets første fem måneder er der indgået 20 procent flere uddannelsesaftaler i forhold til samme periode sidste år. Det viser den seneste praktikpladsstatistik.



Elever, der skal ud at finde en praktikplads, kan glæde sig over den seneste udvikling på praktikpladsområdet. De nyeste tal fra maj viser, at der i løbet af årets første fem måneder er indgået 12.120 uddannelsesaftaler. Det er 20 procent flere i forhold til de første fem måneder i 2009.

Der har været en markant fremgang i maj, hvor der er indgået 55 procent flere aftaler end i samme måned sidste år.

Undervisningsminister Tina Nedergaard glæder sig over, at den positive udvikling på praktikpladsområdet fortsætter.

”De nye tal underbygger min tro på, at regeringens mange initiativer, for eksempel bonusordningen, hvor virksomhederne får op til 50.000 kroner for at tage en elev, virker. For at skabe endnu flere praktikpladser og fortsætte den positive udvikling skal alle parter blive ved med at arbejde hårdt, så endnu flere unge kan få en praktikplads,” siger ministeren.

Der er fremgang for alle typer aftaler sammenlignet med den samme periode sidste år. Antallet af ordinære aftaler er steget med 16 procent, mesterlæreaftalerne med 18 procent og de korte uddannelsesaftaler med 101 procent.

I årets første fem måneder er der optaget 2.387 elever i skolepraktik på alle indgange, hvilket er 65 procent flere end den samlede tilgang i de fem første måneder af 2009.

Kilde: Undervisningsministeriet







Seneste nyheder fra Danmark:

Danmark har en af de højeste gennemførelsesprocenter på videregående uddannelser. Til gengæld er vi et af de lande, hvor gymnasielærerne har færrest undervisningstimer. Det viser den årlige OECD-rapport. Danmark er blandt de OECD-lande, hvor flest af dem, der begynder på en videregående uddannelse, også gennemfører... Læs mere

Lørdag den 4. september kan alle komiker glade Ålborgensere få glæden af at opleve en af de helt tunge drenge indenfor Stand-up, nemlig Brian Mørk med hans show ”Mørk”. Showet er en del af festivalen No Limits, der fokuserer på at Stand-uppen, om nogen genre, netop har nedbrudt grænser de senere år, og har taget... Læs mere

Endnu engang er der kulturnat i Ålborg, denne gang fredag den 3. september. Formålet med Kulturnatten er at give Ålborg og omegns borgere en unik og inspirerende oplevelse, der giver et nuanceret billede af kulturens alsidighed med både sanselige, visuelle, musikalske og mange andre indslag. Samtidig med at... Læs mere
My World Images
25-08-2010

My World Images er en festival der forløber i dagene fra den 26. august og frem til den 12. september, og er den ottende af sin slags. Festivalen er arrangeret af Center for Kultur og Udvikling, og har som formål at nedbryde stereotyper og klicheer og forsøger at ryste vores fasttømrede syn på andre dele af verden... Læs mere

Danske gymnasier er fortsat i front, når det gælder it-udstyr i klasselokalerne og brugen af it i undervisningen. Det fremgår af ny undersøgelse. Der er adgang til trådløst netværk fra så godt som samtlige klasselokaler i de gymnasiale uddannelser. Det betyder, at der også er adgang til for eksempel internettet, som... Læs mere
Hotte nye mobiler
Lige nu er der tilbud på de nyeste og mest populære mobiltelefoner. Gå ikke glip af at gøre et...
Lån op til 15.000,-
D:E:R er lige nu klar til at låne dig op til 15.000 kr. Hvor meget vil du låne?
StudenterGuiden.dk, Wichmandsgade 11, 1. sal, 5000 Odense C.
Copyright 2007 - 2010 - Alle rettigheder forbeholdes. En del af DMC Media ApS